Ben daha vidyoyu henüz izledim ve sonunda sosyal medyada dönen geyiği anlayabildim. Özetle vidyoda kadının teki gelip Okan Bayülgen sigara içtiği için uyarıyor, rahatsız olduğunu beyan ediyor, Okan Bayülgen de onu faşistlikle itham ediyor, yetmeyip birkaç farklı hakaretle de destekliyor. Eğer izlemeye üşenirseniz olay bundan ibaret.

Yuğtup yorumlarında da insanların ortak bir paydada buluşamadıkları ortada. Olayı türban meselesine bile bağlamışlar ki zaten canım ülkemde ufacık bir hadise bile mutlaka bir ucundan laikler ile türbanlıları karşı karşıya getirmeye yetiyor, misal lastik patlasın.

Şimdi de ben kendi fikrimi dile getireyim; Kadının orada yaptığı şey yersizdi. Şöyle yersiz, sigarayı söndürmesini isterkenki dayandığı sebep oldukça saçma, dolayısıyla karşısındaki laf cambazı birine karşı çenede yenileceği aşikâr. "Ben rahatsız oluyorum" kadar saçma bir sebeple sigarayı söndürtmek istemesi gerçekten akla yatkın bir şey değil ve hatta Okan Bayülgen'i bir noktada haklı bile çıkarır. Yaptığı faşistlik olarak bile algılanabilir. Çünkü çoğulcu düşünüp, sadece yasak olduğu için karşı gelmesi saçma ya da sigara düşmanıymışçasına yaklaşması. Evet bu faşistliktir. Bir insana "sigara iç" diye baskı yapmak nasıl faşistlikse, "içme" diye baskı yapmak da aynı ölçüde faşistliktir. Kişiyi kendinden başkası düşünemez, zarar ise kendine zarar. Ama kapalı alanda sigara içmek?

Gelelim madalyonun diğer yüzüne. Evet ben de sigara tüketen bir insanım ve hayli içerim. Bırakın kapalı alanı, açık alanda yanımda etkilenebilecek bir canlı varken kesinlikle söndürürüm. Evde çocuk varsa sigara yakmam, kedi rahatsız oluyor diye keyfi gelip de yanımdan gidene kadar sigara içmem vs. Şimdi kapalı alanda sigara içmeme yasağı neden kondu sizce? İçmeyen insanlar rahatsız olmasınlar diye, değil mi? E sadece bir kişinin içtiği sigara, o kadar büyük bir anfide kimi rahatsız edebilir? Belki en yakındaki kişileri ancak sanırım Okan Bayülgen'in kavrayamadığı ve ablamızın eksik kaldığı nokta, eğer bir kişi sigara içebiliyorsa diğerleri de içebilir. Yaptırım herkese aynı olmalıdır. Konuşmacılar sigara içebilir, diğerleri içemez diye bir ibare olduğunu düşünmüyorum. Doğal olarak eğer sigara içme hakkı veriliyorsa Okan Bayülgen'e diğerleri de içebilir ve bu gerçekten insanları rahatsız etmeye yetecek ölçüde sigara dumanı çıkarmaya yetecektir. Her şeyi bilen abimiz(!) bu konuda neden bu kadarını düşünemedi ona şaşıyorum. Neden içilmemesi gerektiğini pek tabii bildiğini varsayıyorum.

Anarşizm "kimse sikimde değil lan! Ben bildiğimi okurum" değildir. Bireyselciliktir ancak başka kimseye zarar vermeyecek şekildedir. Ayrıca hatasının sonradan farkına varmış olacak ki sigarasını içmeye devam etmedi ve bilmiyorum halk arasında çok yaygın mıdır "lafı saksağana siktirerek" mevzudan uzaklaşmış, olayı nükleer atıklara kadar taşımıştır Okan Abimiz.

Demem o ki; abla kendini biraz daha düzgün savunsaydı, Abi'nin diyecek tek kelimesi olmazdı. O konuda abla tamamen haksız ve faşistçe düşünerek davranmıştır ancak Okan Bayülgen'in yaptığı küstahlık ve ağır ithamları ise kesinlikle bir insana karşı sarf edilmemesi gereken kaldı ki bu konuda hiç edilmemesi gereken cümlelerdi, yakışmadı.

Merak edenleriniz vidyoyu buradan izleyebilir. İnternete düşmesi üç ay öncesine dayanıyor ancak Kemal Ekşioğlu daha geçen hafta paylaştığı için gündeme tekrar geldi sanırım.

Bu arada politik yazmadım, sadece iki taraftan da bakarak düşündüm olaya.


3 Comments

Uzun Lafın Kısası dedi ki...

Evet olayı biliyorum yazın çok doğru olmuş gayet objektif yazmışsın Okan Bayülgen'i eskiden çok severdim şu an umurumda bile değil.
Evet belki çok zeki bir insan ve de fazlasıyla kültürlü ancak bu kadar kültürlü olmasına rağmen bu tavırlarına anlam veremeyenlerdenim.

İÇİMDEN GELDİGİ GİBİ~~~ dedi ki...

Yıl boyunca gençler için yaptığı iyi işler bu kadar konuşulmadı...

Cessie dedi ki...

Benim de iki tarafı da haklı ve haksız bulduğum noktalar var. Kadının mesela gidip "Ben gideyim mi kalayım mı" şeklinde bir sorumluluğu Okancığıma yüklemesi gerçekten saygısızlık bence. Ben bunu böyle algıladım.

Okan'ın da "Tipe bak","Astımından bana ne" tarzı söylemleri, "Otur orada insanlar uzun süredir senin gibi bi' faşist görmemişti" demesi yakışık almadı. İki taraflı, gereksiz şeyler yaşandı kanımca.

Blogger tarafından desteklenmektedir.