Sosyal medyada sıkça taso, yumiyum, He-man, kaset, Barış Manço vs. görselleriyle "bunları hatırlıyorsanız muhteşem bir çocukluk geçirmişsinizdir" şeklinde paylaşımlara mutlaka denk gelmişsinizdir. Her seferinde de gözleriniz parlamıştır eğer o döneme denk geldiyseniz.


Hah işte o özlemle andığınız dönemin bir kitabı var! Hem de sadece tek bir kişinin penceresinden değil, 111 yazarın penceresinden.YÜZ ON BİR! 111 farklı kişiden o dönemi dinlemeye kalksanız başaramazsınız ancak 111 farklı kişi o dönemde kendinde iz bırakan ne varsa paylaşmış bu kitapta.

Teknik detayları da verip içeriğine göz atalım. 111 yazar, 111 öykü, 396 sayfa ve bolca hatıra barındıran bu kitap Yitik Ülke yayınevinden çıkma ve Kadir Aydemir imzası taşıyor. "Yitik Ülke ve Kadir Aydemir kimdir?" derseniz sizi şuraya alalım. Benim elimde 4. baskısı bulunmakta, hem de Kadir Aydemir imzalı! Zaten tanıdığım en bonkör yayınevlerinden Yitik Ülke. Siz yeter ki okumak isteyin, her türlü kolaylığı, güzelliği yapan bir şahıstır Kadir Aydemir.


Şimdi gelelim kitabın içeriğine. Eğer yaşınız yetiyorsa o dönemleri hatırlayın, neler yazılabilir diye, heh işte onların hepsi var. Hugo'dan Madımak'a, Teleon'dan kasetlere, Cartel, Windows 95, sanal bebek, tetris ve daha neler neler... Yaşı tutanların "anaa gerçekten lan!" naralarıyla okuyacakları bu kitapta, benim gibi yaşı ucundan tutanların (87 doğumluyum da) farkında olmadığı nice politik olayları da daha iyi anlayacaksınız. İlkokulda yaptığınız makarena danslarını hatırlayıp gülümseyeceksiniz, vatkalı ceket giydiğiniz zamanlar aklınıza gelecek ve utanacaksınız "ben bunları nasıl giymişim" diyeceksiniz. Hatta kitapta yer almayan mahalle maçlarını, o maçları mahalle aralarındaki arsalarda yaptığınızı, "organik" kavramının daha hayatımıza hiç girmediğini, ansiklopedilerin Gugıl olarak kullanıldığı zamanları ve daha neleri neleri aklınıza getirecek bir kitap. Hatta hayıflanarak "yaa ben de yer alsaydım şunu yazardım, bunu nasıl atlamışlar "dedirtecek, yazarların 90'larını okurken kendi 90'larınıza yolculuğa çıkacağınız muhteşem bir kitap. Hatta canınız sıkkın olup da eskileri sürekli yâd edenlerdenseniz eğer başucu kitabı olabilecek nitelikte bir kitap.

Tüm yayın evlerinden temin edebilirsiniz ve hatta tüm kitap sitelerinden sipariş verebilirsiniz. Hatta bence gidin kendinize bayram hediyesi olarak edinin!

Yukarıda bir link vardı. Oradan Yitik Ülke'nin tüm iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz.


2 Comments

complete_the_sentences dedi ki...

Sayfana tesadüfen yolum düştü. Kitabı hiç duymamıştım, ama sayende ilgimi çekti. Özellikle tetris, sanal bebek, vatka sözcükleri götürdü bile zaten o yıllara. Teşekkürler, okunacaklar listesine ekledim. Sayfanı da takibe aldım bittabii. :)
Ausserdem, wieso schreibst du nicht mehr auf Deutsch? Seit 2013 gibt's kein Post mehr. Wäre interessant, deine deutsche Seite auch ab und zu mal zu besuchen... ;)

yufkayureklikelgobekli dedi ki...

Danke Ihnen ^_^

Eigentlich wenn ich Deutsch gelernt habe, habe ich geschrieben. Seit 2 Jahre lebe ich in die Türkei deswegen schreibe ich nicht mehr auf Deutsch :/

Blogger tarafından desteklenmektedir.