Siz de hiç şans bilekliği almış mıydınız? Ben alalı nereden baksan 4-5 sene olmuştur. Severim ben gökkuşağı renklerini o yüzden de çok hoşuma gitmişti bu ipler. Herkes aç gibi aşk, para falan gibi meta ve olguların işlendiği bilekliklere saldırmıştı, çok iyi hatırlıyorum. Çünkü bilekliğin ucundaki renklere göre sağlık, para, aşk, arkadaşlık, özgürlük, başarı falan gibi uğurları varmış. Hal böyle olunca da artık koca/karı bulmak için türbe yolu aşındırmaktan bıkmış, falcılardan usanmış ve alternatif bir arayan insanevlatları bu bilekliklere aç gibi saldırmıştı. Ben de sırf rengini beğendiğim için kaptım iki tane, ucuzdu da 1 lira falan.
     İlk gözüme çarpanlar şimdiye kadar en değer verdiğim iki şey idi; özgürlük ve arkadaşlık! Tereddüt bile etmeden onları kaptım, sonra da deli bağlar gibi bağladım ki düşmesin. Sonra okula gittiğimde Gülce diye bir arkadaş görüp çok beğenmişti ve;
     "Off çok sıkı bağlamışsın!"
     "E yoksa düşer."
     "Özelliği o zaten, kopması, düşmesi lazım ki tutsun."
     "Olur mu canım öyle, düşmesin, kalsın o dostluk ve özgürlük her zaman yanımda."
     "İşte düşerse o istediklerin oluyor. Yani bu bilekliklerin mantığı o."
     Öyle mantık mı olur? Aklıma yatmamıştı hiç. Ben de hiç gevşetmedim. Yıllardır öyle takılıyorum ama artık baya inceldi ip, eli kulağındadır, bugün yarın kopar. Ayrıca sanırım Gülce haklıymış, arkadaşlık ve özgürlük edinmek için bu bilekliklerin kopması gerek! Bunca yıl işlerin biraz da ters gitmesinin sebebi bu güzelim bileklikler olabilir diye düşünmeden de edemedim. Aslında batıl inançlarım yoktur, sadece sağ avcum kaşınırsa para geleceğine inanırım o kadar, o da sırf para gelmesini istediğimden dolayı.
     Bakalım, şu bileklikler kopsun da bir de o zaman görelim ne olup biteceğini. Belki cidden de kopmadan hiç bir işe yaramıyordur bunlar. Senin kopmuş muydu?

*O diğer plastik bileklikle "Unite Against Hate" yazıyor. Ağırladığımız Irlanda'lı couchsurfer vermişti. Bak burada bahsetmişim.


4 Comments

Adsız dedi ki...

Bende hiç inanmam böyle şeylere aslında ama. Bende 3 tane almıştım şans para ve aşk. Birgün bilekliklerimle oynarken şans koptu ve ertesi gün bana ajanstan iş teklifi geldi. Acaba bunlarmı engel oluyordu 3-4 senedir diye düşünmedim değil. Az öncede gevşesinler diye oynarken aşk elimde kaldı. Para ise tek gökkuşağı ipiyle kaldı kopmuyor. İnatçı çıktı. :)

Adsız dedi ki...

para iyiler bulmaz krdeşim.

Adsız dedi ki...

Bir kac gun once yakin arkadaşımı acilen ameliyata aldilar. O gunde her zamanki gibi sabah dersinde bilekliklerimle oynadim arkadaşımdan bu haber geldi. Atladım hastaneye gittim yolda bi baktım aşk bilekligi duruyo dostluk bilekligi yok. Ameliyattan sonra arkadaslara da söyledim çok sasirdilar.

Adsız dedi ki...

koptu mu bilekliğin, çok merak ettim :) ?

Blogger tarafından desteklenmektedir.